Novoměstská radnice zachránila během Pražské muzejní noci 2015 stovky návštěvníků před dešťovou smrští
Do letošní Pražské muzejní noci se zapojilo v sobotu večer 13. června 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 80 ti objektech s návštěvností kolem 150 tisíc osob. Nechyběla ani Novoměstská radnice na největším českém náměstí. Na otevření radnice čekaly před sedmou hodinou večerní jen necelé dvě stovky účastníků a start muzejní noci proběhl v poklidu. Podobě jako její zakončení s blížící se půlnocí. Loňský rekord pokořen nebyl, ale i tak se přišlo na radnici zdarma podívat neuvěřitelných téměř 8 tisíc příznivců kultury.
Po vchodu do vstupní gotické sloupové síně s nejvyšším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval – Mázhauzu, si návštěvníci mohli prohlédnout expozici s názvem Nechte maličkých přijíti ke mně, která byla původně určena pro nevidomé děti. Autor výstavy, který soubor dřevěných reliéfních obrázků světců a patronů vymyslel po tom, co po úspěšné kariéře uměleckého i reportážního fotografa, oslepl, byl se svou chotí po celý večer přítomen a tak mnozí využili příležitosti si s nimi pohovořit. A bylo jich požehnaně. Během čekání na výstup na ochoz téměř 70 m vysoké věže, kam vcházeli lidé z bezpečnostních důvodů po skupinách, si mohli přítomní poslechnout poutavý výklad o bohaté historii této národní kulturní památky, sahající až do roku 1348 k založení Nového Města pražského Karlem IV. Informace byly poskytnuty v případě zájmu i cizincům v různých jazycích.
Zrovna ve chvíli, kdy se začaly tvořit nejdelší fronty, zaslechli jsme z venku křik a zjistili, že se přihnala krátká, avšak neuvěřitelně prudká dešťová smršť a Mázhaus tak zachránil před nečasem několik set lidí naráz. Ti tak využili možnosti poslechnout si pracovnici, která odpovídala na všechny dotazy a vyprávěla podrobně právě o všem, co bylo možno během večera shlédnout, za což byla odměněna bouřlivým potleskem. Zajímavé bylo, že v době, kdy již bývá během muzejní noci na radnici klidněji, se dále tvořily dlouhé fronty a rovněž hodně lidí přicházelo i z Vodičkovy ulice, kde byl určen východ. Pravděpodobně kvůli doslova aprílovému počasí.
Na ochoz věže, kde se též v bývalém bytě věžníka nachází stálá expozice o historii Nového Města pražského a panoramatické Praze, vystoupila přibližně polovina lidí. Někdo si prohlédl pouze barokní, původně gotickou kapli z I. patra věže a také Velký sál, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb pocházejících z 16. století. Tento sál je přístupný veřejnosti jen během koncertů a některých akcí a leckdo chtěl nahlédnout do prostoru, z jehož oken v roce 1419 během první pražské defenestrace byli davem pod vedením Jana Želivského a Jana Žižky svrženi z oken konšelé, měšťané a purkmistr, čímž byla zahájena husitská revoluce. Někdo pokračoval ještě do výstavní galerie ve II. – IV. patře věže, aby si prohlédl fotografie Martiny Kritznerové na expozici Tanec věží na kapotách. Překvapením byla i osobní účast fotografky se svými přáteli, které jsme si všimli v dlouhé frontě a návštěvníkům tak mohla být autorka této výstavy představena.
Ti, kdo výstup na vrcholek věže, kam vede 221 schodů, nezvládli i ti, kdo po vyhlídce na Prahu sestoupili zpět do přízemí, si mohli prohlédnout ve vstupní svatební hale sochu Tritona z jemného pískovce. Vytvořil ji v r. 1877 sochař Bohuslav Schnirch a koncem 90. let za záhadných okolností zmizela z Grébovky. Po dlouhém pátrání byla opět nalezena a od začátku tohoto roku je po zrestaurování umístěna právě na Novoměstské radnici. Ihned, jak přestalo pršet, návštěvníci využívali možnosti občerstvení Café Neustadt na nádvoří a prohlídku výstavy sestavy drátěných plastik sochařky Veroniky Psotkové s názvem Velké prádlo a dvou pradlen, které na prádlo na nádvoří dozírají. Také poseděli na betonových polštářích, exponátech výstavy, která je součástí Sculpture Line Prague 2015 či si zahráli na piáno kavárníka Ondřeje Kobzy. Při odchodu z nádvoří někdo nahlédl i do Galerii radnice, aby se pokochal dílem keramičky Jindřišky Radové na její výstavě Život s keramikou. Autorka letos oslavila devadesáté narozeniny a stále aktivně tvoří.
Novoměstskou radnici navštívilo též mnoho cizinců, dětí s rodiči a nezapomeneme ani na pejsky. Letos přišli v doprovodu svých majitelů tři. Večera se zúčastnili čtyři pracovníci radnice a přítomen byl také ředitel, Albert Kubišta.
Již nyní se těšíme na příští muzejní noc a necháme se překvapit, zda-li nám bude počasí více přát…